Samo Turel, župan Mestne občine Nova Gorica

“Gre za premik v glavi; ne, ker nas veže zakonodaja, ampak ker je prav.”

Samo Turel, župan Mestne občine Nova Gorica, vodi občino z vizijo odprtega dialoga in aktivnega sodelovanja. Skupaj s svojo ekipo uspešno izvaja strateški načrt dostopnosti, pri čemer v novih investicijah dosledno upoštevajo standarde dostopnosti za vse občane. Ponosni so tudi na prvo spletno stran v Sloveniji, ki je popolnoma dostopna po evropskih standardih. Kot prvi v državi so zaposlili strokovnjaka za IKT, ki zagotavlja dostopnost digitalnih vsebin za vse uporabnike. Ključni partner pri zagotavljanju dostopnosti je Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Nova Gorica (MDSSNG), s katerim imajo zgleden model sodelovanja med nevladno organizacijo in občino. Zaradi dosežkov je Nova Gorica postala vzorčni primer dobre prakse dostopnosti v Sloveniji in tujini. Župan pa poudarja, da se še vedno učijo in izboljšujejo. Prisluhnite mu na konferenci, do takrat pa v tretji epizodi podcasta MDSSNG “Na robu teme je svetloba”.

 

Dr. Urška Starc Peceny, Vodja inovacij in vodja oddelka Turizem 4.0, Arctur

“Ne samo otroci, vsi vedno več časa preživljamo v digitalnem svetu, ki mora biti dostopen vsem … tudi nam, ko se bomo postarali.”

Dr. Urška Starc Peceny v podjetju Arctur kot vodja oddelka Turizem 4.0 že vrsto let orje ledino v uvajanju naprednih tehnologij s ciljem ustvarjanja trajnostnega turizma, ki v središče postavlja kvaliteto življenja lokalne skupnosti. So dobitnikih več prestižnih nagrad za različne rešitve tako na področju podatkovne analitke kot digitalnega inoviranja kulturne dediščine. Kot partnerji večine strateških projektov Evropske komisije na področju turizma se trudijo na agendo postavljati tudi dostopnost. V sklopu Partnerstva za Turizem 4.0 se ukvarjajo z oblikovanjem standardov dostopnosti tudi za tako zahtevne Izzive kot so 3D modeli oz. izkušnje obogatene resničnosti saj dostopnost ne pomeni zgolj osnovne infrastrukture, ampak tudi pravico do kakovostnega preživljanja prostega časa.

 

David Razboršek, direktor Zavoda Vozim

“Razvitost družbe se meri po tem, koliko priložnosti ponudi ranljivim, da izkoristijo svoje polne potenciale.”

David Razboršek, direktor Zavoda VOZIM, je znanje in izkušnje pridobil kot direktor marketinga v veliki družbi. Po poškodbi hrbtenjače leta 2007, ki ga je privedla do uporabe invalidskega vozička kot stalnega spremljevalca, se je osredotočil na preventivno delo. Svoje znanje je nadgradil na področju strategij socialnega marketinga in družbeno odgovornih pobud, usmerjenih k reševanju družbenih problemov. Pobude, ki jih ustvarja, med njimi bolj prepoznavni “Heroji furajo v pižamah” in “Najdi.se”, so prejele več nacionalnih in mednarodnih nagrad na področju učinkovitega komuniciranja in so prepoznane kot učinkovite prakse, ki vplivajo na spreminjanje stališč in vedenj. Med drugimi priznanji so prejeli tudi nagrado za najboljšo pobudo na področju varnosti v cestnem prometu v EU, ki jo podeljuje Evropska komisija. Vse aktivnosti zavoda Vozim so vključujoče, ker so invalidi ključni akterji širših družbenih sprememb.

 

Sašo Rink, direktor Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana

“Poznavanje sočloveka, njegovih potreb, navad in ovir, s katerimi se srečuje, je ključ do lažje in boljše komunikacije v družbi, če pa slednjemu dodamo le še ščepec empatije, smo nedvomno na poti boljšega jutri.”

Sašo Rink je direktor Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Ljubljana, kjer si prizadeva za razvoj dostopnih in vključujočih stanovanjskih rešitev, ki upoštevajo potrebe vseh prebivalcev. Pod njegovim vodstvom sklad aktivno sodeluje pri projektih, ki stremijo k odpravljanju fizičnih in družbenih ovir, s posebnim poudarkom na izboljšanju dostopnosti za starejše osebe in osebe z invalidnostmi. Pomembno vlogo pri tem igra Svet za odpravljanje arhitekturnih in komunikacijskih ovir MOL , posvetovalno telo župana, ki skrbi za vključevanje različnih deležnikov in strokovnjakov v proces oblikovanja politik ter načrtovanja mestnih politik, s katerimi se grajeni prostor in storitve oblikujejo čim bolj univerzalno in dostopno – za vse ljudi . Je aktivni član Združenja stanovanjskih skladov Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije, član nadzornega sveta DARS d.d. in član nadzornega sveta Javnega holdinga Ljubljana, d.o.o.

 

Andreja Albreht, direktorica Zavoda Dostop

“Ne gre za predpise. Ne gre za invalide. Ne gre le za peščico ljudi. Gre za vse, tudi zame. Čeprav mogoče še ne danes.”

Andreja Albreht je svetovalka za dostopnost grajenega okolja z mednarodno licenco CPABE, ki se s to temo intenzivno ukvarja že dve desetletji. Je soustanoviteljica in direktorica Zavoda DOSTOP, nevladne organizacije v javnem interesu, ki s svojimi raznolikimi aktivnostmi spodbuja dostopnost prostora, informacij in storitev za vse. Sem sodijo izobraževanje strokovne javnosti, sodelovanje pri pripravi področne zakonodaje, priprava strateških načrtov dostopnosti in sodelovanje z uporabniki. Še posebej pa je pomembno svetovanje ponudnikom storitev v zvezi z dostopnostjo informacij in prostora s predlogi celovitih in učinkovitih rešitev dostopnosti.

 

Igor Miljavec, predsednik Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Nova Gorica

“Imam 7 % vida in 100 % vizijo.”

Igor Miljavec je z večdesetletnimi izkušnjami dela s slepimi in slabovidnimi posamezniki ter več kot 15 leti izkušenj na področju dostopnosti pridobil globoko razumevanje njihovih potreb in izzivov. Strateško razmišljanje je ključna značilnost njegovega dela. Vedno se zavzema za ustvarjanje prostora, ki bo prijazen za vse, ne glede na izzive tistih, ki ga uporabljajo. Veliko energije vlaga v strokovno izpopolnjevanje in kakovostne medosebne odnose, kar mu omogoča, da ostaja v vrhu svojega delovnega področja. Kot coach s pridom uporablja bogastvo svojega znanja in izkušenj, ko pomaga svojim strankam doseči njihove cilje, pa naj gre za izboljšanje kakovosti življenja, osebno rast ali poslovni uspeh. Poleg predsedovanja Medobčinskemu društvu slepih in slabovidnih Nova Gorica deluje meddrugim še kot član neformalne delovne skupine za izboljšanje stanja v RS na področju dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij ter član in vodja delovne skupine za dostopnost informacij in komunikacij Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS).

 

Mojca Erjavec, občinska svetnica, Občina Ravne na Koroškem in članica evropskega združenja predstavnikov v mestnih svetih BELC

“Eden od mojih ciljev je, da pereče tematike približam vsem ljudem, jih osvetlim na razumljiv način in s tem odprem pomembna vprašanja, na katera si zaslužijo jasne odgovore. Z njimi pa tudi konkretne rešitve.”

Mojca Erjavec je občinska svetnica na Ravnah na Koroškem, vključena v vseevropsko mrežo Evropske komisije Gradimo Evropo z izvoljenimi predstavniki občin. Profesorica jezikov, magistrica evropskih študij. Med letoma 2005 in 2019 je kot uradnica EU na področjih, povezanih s komunikacijo, opravljala različne naloge, med drugim v kabinetu predsednika Evropske komisije. Zadnjih pet let dejavno širi evropske tematike pri nas, s poudarkom na socialnih vsebinah in možnostih financiranja. Vodila je kabinet ministra za delo (2020-2022), zaposlena je v javni upravi. Članica nadzornega sveta koroškega podjetja A.L.P. Peca, ki se ukvarja z razvojnimi projekti, nekdanja članica sveta Zavoda za kulturo, šport, turizem in mlade Ravne. Bila je pobudnica in predsednica občinske komisije za razvoj turizma.

 

Simona Kamšek, vodja Sektorja za izenačevanje možnosti invalidov, MDDSZ

“Ozaveščenost posameznikov je ključ do dostopne družbe.”

Simona Kamšek je vodja Sektorja za izenačevanje možnosti invalidov, Direktorata za invalide na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Je strokovnjakinja s področja dostopnosti za invalide in osebne asistence. S pomočjo zakonodaje na področju invalidskega varstva sodeluje pri vzpostavljanju vključujoče družbe in zagotavljanju enakih možnosti za invalide.

 

Zdravko Kozinc, soustanovitelj, Zavod Iskriva

“So-delovanje na podlagi razumevanja potreb, priložnosti in omejitev vseh deležnikov v družbi je vsakokraten prostor za tehnološke in socialne investicije, ki vodijo v večjo kakovost bivanja in delovanja vseh deležnikov v družbi.”

Zdravko Kozinc je soustanovitelj Zavoda Iskriva, ki deluje na področju regionalnega razvoja s poudarkom na projektih, ki v obliki novih poslovnih priložnosti realizirajo trajnostni razvojni potencial območja, sodobne tehnološke in družboslovne rešitve ter globalne razvojne priložnosti. Deluje na področju načrtovanja mednarodnih razvojnih projektov v okviru pobude Evropske Komisije Novi Evropski Bauhaus in širše Evropskega teritorialnega sodelovanja. Kot predstavnik Zavoda Iskriva deluje kot ustanovni član pobude Novi Evropski Bauhaus na Donavi in je član strokovnega odbora Inštituta za Podonavje in Srednjo Evropo. Eden ključnih projektov je poslovni razvoj turistične destinacije Amazon of Europe, ki predstavlja enega najambicioznejših poizkusov razvoja trajnostnega turizma na območju 5 držav: Avstrija, Slovenija, Madžarska, Hrvaška in Srbija v sklopu pobude Ljudje in biosfera v sodelovanju z WWF in UNESCO.